advertisement
Maksut Aşkar

Maksut Aşkar

Maksut Aşkar
İskenderun doğumlu Maksut Aşkar, turizm ve otelcilik okuduğu 9 sene içinde, profesyonel bir yönetici olmak için mutfak eğitimi de aldı. Okul hayatı boyunca Q Jazz Club, Emporio Armani Cafe gibi işletmelerde çalıştı. Mezun olduğunda ise Nupera adlı çok mekanlı yiyecek içecek işletmesinde yöneticilik yaptı. Ardından, Hillside City Club’larda kendi işletmesinin yöneticiliğini yaptı. Maksut Aşkar, çalıştığı bu süre içinde lezzet tasarlama tutkusunu farklı projeler ile ifade etmeye çalıştı. Tasarladığı lezzetleri sergilerle örtüştürdü, karma sergilere dahil oldu ve solo sergiler açtı. Lezzetin tüm duyulara ifade ettiğini savundu. Bu ifade biçimi, yaptığı işlere yansıdı. Birçok önemli marka için lezzet danışmanlığı ve tasarım etkinlikleri yaptı. Hillside Beach Club Fethiye, Sofa Otel, Bodrum Maçakızı Otel’e ve başka birçok işletmeye lezzetler tasarlayarak danışmanlıklarını yaptı. Son 6 senesini hayallerinin peşinden koşarak geçiren Maksut Aşkar, önce 2007- 2009 yılları arasında Multi, sonra da 2009-2012 yılları arasında LilBitz adında iki restoranla mutfaktaki yaratıcılığını kanıtladı.

Deneyimlerini, Boğaziçi Üniversitesi Sertifika programlarında paylaştı ve şuan Özyeğin Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciliği bölümünde dersler vererek, kendisi gibi hayallerinin peşinden koşan gençlerle deneyimlerini paylaşmaya devam ediyor.

Maksut Aşkar geçtiğimiz sene Eylül ayından beri, şefi ve işletmecisi olduğu “Sekizİstanbul” adlı restoran ile de başarısını günden güne pekiştirmeye devam ediyor. Bir yandan da Fox International Channels’ın operasyonunu yürüttüğü 24Kitchen kanalında Eylül ayı sonunda yayınlanmaya başlayan ve Türk mutfağını modern haliyle dünyaya tanıtacak “Lezzet Sanatı” programıyla TV izleyicisiyle buluşuyor.

Maksut Aşkar, bu programıyla tasarımcı kişiliğini Türk mutfağının ana malzemeleriyle birleştirerek ortaya sürprizlerle dolu ve hiç denenmemiş yemekler çıkarıyor. Meslek hayatının 20. senesinde her gün yeniliklerin peşinde koşarak ve geleneksel Türk mutfağına modern dokunuşlar ekleyerek, yemek yapmanın ötesinde yepyeni lezzetler tasarlıyor.