Haftaya sendromsuz başlayın

Salı 12 Ekim

Haftaya sendromsuz başlayın

 

Cumartesi-pazar günleri geçirilen keyifli anların ardından gelen ilk iş günü olan pazartesi pek de sevilmiyor. Oysa her günü keyifle karşılayıp, yaşadığımız her anın tadını çıkartmak elimizde!

 

Erken yatın

Sosyalleşmek için tercih edilen cumartesi günleri genelde geç saatte yatılıyor. Eğlencenin rehavetine, haftanın yorgunluğu da eklenince pazar sabahı yataktan çıkmak çok da kolay olmuyor. Ancak vücut saatinin değişmesi ve uyku düzeninin bozulması başta pazartesi olmak üzere tüm haftaya yansıyor. O yüzden tatlı uykunuzdan fedakarlık ederek, pazar sabahına erken başlayıp, günü dinlenerek geçirirseniz ertesi günün sizi etkilemesine izin vermezsiniz.

 

Güneşten faydalanın

Pazartesi sabahı alarmınız çaldığında hızla kalkıp, ilk iş olarak perdelerinizi açın. Bırakın güneş içeri girsin ve enerjinizi yenilesin. Güneşle beraber metabolizmanız hareketlenecek, enerji seviyeniz yükselecek. Sabah gün ışığında ne kadar çok zaman geçirirseniz, o kadar çabuk kendinize gelirsiniz.

 

Kahvaltının gücünü önemseyin

Günün ilk öğünü olan kahvaltı; metabolizmayı çalıştırıyor, fiziksel ve ruhsal enerjiyi yükseltiyor. Pazartesi sendromunu aşmak için taze meyveler ve organik yoğurt ya da kırmızıbiberli ve peynirli bir omlet, güne başlamak için ideal kahvaltı menüleri arasında yer alıyor.

 

Hareket edin

Sabahları hafif egzersizler yapmak, canlanmanıza ve kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı oluyor. Sadece 10 dakikada kollarınız, bacaklarınız ve omuzlarınız başta olmak üzere bedeninizi iyice esnetin. Ardından kısa bir yürüyüş yaparak, zindeliğin tadını çıkarın.

 

Olumlu bakın

Araştırmalara göre, pazar akşamları uykuya hangi ruh haliyle dalarsanız, sabah da o şekilde güne başlarsınız. Aklınızdan haftanın yoğun temposunu, yetiştirilmesi gereken işleri atmaya ne derseniz? Çünkü her negatif düşünce, stres hormonlarını tetikliyor. Bu hormonlar da bir anda tüm enerjinizi vakumluyor, kendinizi yorgun, adeta hasta hissetmenize yol açıyor. Gelin, hayata her zaman olumlu tarafından ve pozitif bakmayı öncelik edinin, stresin sizi yenmesine izin vermeyin. Hayata ne kadar güzel bakarsanız, onun da size güzelliklerini sunacağını unutmayın.

Bu makale Formsante tarafından 24Kitchen için hazırlanmıştır.