Hem eğlenin, hem incelin

Salı 12 Ekim

Hem eğlenin, hem incelin

 

Egzersiz yapmayı mecburiyet olmaktan çıkarıp, eğlenceli bir aktivite haline getirerek form tutmanın keyfine varın.

 

Spor yapmak, sağlığımız ve bedenimiz için büyük önem taşıyor. Ama bunu bir mecburiyet olarak yaparsanız, bir de kendinizi zorlarsanız alacağınız keyif eziyete dönüşebiliyor. Bunun aksi için ihtiyacınız olan, sizi egzersize yönlendirecek şey ise motivasyon. Eğer gereken motivasyondan mahrumsanız ve yaptığınız egzersizden keyif almıyorsanız, eğlenceli birtakım etkenlere ihtiyacınız var demektir. Öneriler bizden, uygulaması sizden!

 

Kendinize özel zaman yaratın

Kendinize bir iyilik yapmak, bedeninize ve ruhunuza ferahlık vermek için egzersizi zorunluluk olarak görmekten vazgeçin. Bunun, size yararlı ve geleceğiniz için sağlam bir temel olduğunu görmeye çalışın. Egzersiz ve benzeri sportif faaliyetler size işkence gibi gelmeye başladığında kendinize, “Kendim için iyi bir şey yapacağım ve sonunda çok iyi hissedeceğim” diyerek gerekli motivasyonu sağlayın.

 

Müziğin gücünden faydalanın

Spor yaparken ne şekilde motive oluyorsunuz, enerjik kalmayı nasıl başarabiliyorsunuz bilemeyiz ama müzikle birlikte çok daha iyi bir yol alabileceğiniz garanti! Yaptığınız egzersiz hareketliyse, kulağınıza gelen müzik de buna uygun olmalı. Sesi de biraz açtınız mı, tamam! Çalma listenizde en sevdiğiniz şarkılar ve tempolarıyla sizi daha da havaya sokan melodiler varsa her şey yolunda gidecek demektir.

 

Yeni arkadaşlar edinin

Gittiğiniz spor salonunda tek arkadaşınız aletler ise sıkılmanız çok normal. Koşarken aynı yolu gittiğiniz bir arkadaşınız yoksa, koşmak işkence gibi gelebilir. Sosyalleşebileceğiniz, hoşça vakit geçirebileceğiniz, belki spor sonrasında sağlıklı bir şeyler yiyip içerek sohbet edebileceğiniz arkadaşlar edinerek, keyifsiz geçen spor seanslarına veda edin.

 

Giysilerin gücü adına

Günlük yaşamda nasıl giyindiğiniz sizi ilgilendirir! Ama spor yaparken capcanlı renklerden ilham alarak, hem fark edilebilir, hem de sportif şıklığı yakalayabilirsiniz. Renklerin enerjinizi yükselteceğini unutmayın. Özellikle pembe, turuncu, yeşil, sarı ve mavi gibi renkleri kullanarak bahar havasını her an yaşatabilir, içinizdeki motivasyonu ikiye katlayabilirsiniz.

 

Size her yer spor salonu

Spor yapmak için herhangi bir spor salonuna üye olmanıza gerek yok. Siz yeter ki isteyin! Gerektiğinde merdivenler, yokuşlar, parklar ve tabii ki sahiller de pekala birer spor salonuna dönüşebilir. Kardiyo egzersizi yapacaksınız, deniz kenarında koşuya çıkabilirsiniz. Güç antrenmanı için de merdivenleri belirlediğiniz setlerle tempolu olarak çıkıp, inebilirsiniz. Bir atlama ipiyle de çimlerin üstünde zıplayabilirsiniz.

 

Eğlenerek ter atın: Zumba

Fitness, koşu, pilates ya da Crossfit’in size uygun olmadığını düşünüyorsanız eğlenerek egzersiz yapabileceğiniz en keyifli yol zumbadan geçiyor. Fitness temelli hareketleriyle dans ederek yağ yakmanızı sağlayan zumba, hem eğlenceli hem de ter atıcı bir aktivite! 45 dakikalık bir zumba dersinden sonra tişörtünüzün sırılsıklam olduğunuz fark edeceksiniz. Vücudun her yerini eşit olarak çalıştıran zumba, hareketli şarkılarla da ruhunuzu besliyor. Daha ne olsun!

Bu makale Formsante tarafından 24Kitchen için hazırlanmıştır.