Kış moduna hazırlanın

Salı 12 Ekim

Kış moduna hazırlanın

 

Yazın cıvıltısını, rengarenk havasını ve enerjisini hissettiğimiz günlerin bir sonu olacak. Oysa evinizde yapacağınız birkaç değişiklikle kışın kasvetine kapılmadan her mevsimi yaz coşkusunda yaşayabilirsiniz.

 

Mevsimler, psikolojik ve fizyolojik etkilerini de beraberinde getiriyor. Yaz gelip de güneş bizi ısıtınca nasıl kendimizi dışarı atıyorsak, kışın da soğuktan duvarların arasına sığınıyoruz. Ama kendimizi dört duvar arasına sıkıştırmak yerine, keyifli anlar geçireceğimiz yaşam alanları oluşturmak elimizde. Nasıl mı? Öncelikle evinizin temel ihtiyaçlarını belirleyin. Boya yaptırmak gerekiyor mu? Tesisat ile ilgili tadilatlar var mı? Büyük tamiratlara girmeniz gerekmiyorsa, emin olun evinizi yepyeni bir mekan haline getirmek hiç de sandığınız kadar masraflı değil. Küçük dokunuşlarla kışı keyifli geçirmenize yardımcı olacak bir ortam hazırlayabilirsiniz. Düşünsenize, dışarısı buz gibiyken, elinizdeki kahveyi yudumlayıp pencereden dışarıyı seyretmek aslında ne kadar huzur verici...

 

Minimalizm ile tanışma zamanı

Her evin kıyıda köşede kalmış bir depolama alanı mutlaka vardır. Bu kimi zaman balkon, kimi zaman atıl duran bir misafir tuvaleti, kimi zaman da dolaplar olur. Havalar iyice soğumadan fazlalıklardan kurtulmaya bakın. Bunlar her zaman işe yarayan şeyler olmayabilir. Kutuları açtıkça ne kadar çok gereksiz şey biriktirdiğinizi göreceksiniz. Kullanılabilecek durumda olanları yakınlarınızla paylaşın ya da internet üzerinden satarak ev bütçesine katkıda bulunun.

 

Kış bahçesi yapmaya var mısınız?

Çiçek yetiştirmek için mutlaka bahçeniz olması gerekmiyor. Balkon ya da salonunuzda da bunu gayet güzel yapabilirsiniz. İşin sırrı, soğuğu sevmeyen çiçekleri kış çiçekleriyle değiştirmekte! Kalenşo, antorium, orkideye evinizde yer açın.

 

Kışın sıcak renklerine merhaba deyin

Yazın etrafımızı saran turuncu, eflatun, yeşil, mor renkleri kışa uygun olanlarla değiştirin. Mürdüm, kahve ve kırmızı tonlarına evinizde yer açın. İster mobilyalarda, ister duvarlarda, ister aksesuarlarda... Böylece kışın en sıcak hallerini evinize taşıyın.

 

Kokuların gücünden faydalanın

Her daim ferah olması için evinizi sık sık havalandırmayı unutmayın. Ama yaşam alanlarınızın güzel kokması için dekorasyonunuza uygun mumlar ve koku çubukları kullanmayı da ihmal etmeyin. Bunun için kışın alametifarikalarından olan tarçın, mandalina, portakal ve vanilya kokularını kullanabilirsiniz.

 

Doğaya yer açın

Kış deyince gözümüzün önüne çam kozalakları, kuru dallar ve yaprakları geliyor, değil mi? Tüm bunları dekoratif amaçlı kullanmaktan kaçınmayın. Kolayca bulabileceğiniz bu parçaları büyük bir sepet ya da ahşap bir tabakta salonunuzun dekorasyonunda kullanın.

 

Mumları unutmayın

Dışarıdaki soğuk havaya aldırmadan evinizde geçireceğiniz keyifli anları mum detaylarıyla tamamlayın. Hem aydınlatma hem de romantik bir ortam yaratmak için büyüklü küçüklü mumlardan faydalanın. Bunları dekoratif tabaklar ya da fenerlere yerleştirin.

Bu makale Formsante tarafından 24Kitchen için hazırlanmıştır.