Neden kick boks yapmalısınız?

Salı 12 Ekim

Neden kick boks yapmalısınız?

 

Son dönemin dikkat çeken egzersizlerinden biri olan kick boksa ilgi duyuyor ama bir türlü başlayamıyorsanız, ihtiyaç duyduğunuz motivasyon bu satırlarda gizli olabilir.

 

Her ne kadar bir dövüş sanatı olsa da son yıllarda fitness salonlarında en çok tercih edilen egzersizlerden biri de kick boks. Kökeni Uzakdoğu olan bu dövüş ve savunma sanatının çıkış noktası ise Amerika. İyi bir kardiyo egzersizi olmasıyla bilinen kick boks, bedensel ve ruhsal rahatlamanın etkisiyle birçok avantajlı durumu da beraberinde getiriyor. Siz de bu üstünlüklerden yararlanmak için kick boksa başlayabilirsiniz.

Kick boks, bol hareketli bir yağ yakma egzersizi olduğundan sadece bacaklarınızı ya da kollarınızı çalıştırmıyor. Karın, bacak, omuz, kol ve sırt... Bütün vücudunuz iş başında oluyor. Böylece bölgesel olarak çalışmanıza da gerek kalmıyor. Siz farkında olmadan vücudunuzun her yeri harekete geçiyor.

Gelin kick boksun size sağlayacağı avantajları birlikte öğrenelim...

 

KALORİLERE ELVEDA

En az 10 dakikalık ısınma egzersiziyle başlayan kick boks’ta, temelde yağ ve kalori yakmaya yönelik bir durum var. Kum torbasına vurmadığınız süre içerisinde bile yerinizde zıplayarak kontrol altına aldığınız bedeniniz, kalori ve yağ yakarak forma girmenizi sağlıyor. Bir saatlik kardiyo kick boks egzersizinde tam 600 kalori kaybedebilirsiniz. Yaktığınız kalorilerin yanı sıra kalp ve solunum yollarınız da iyileşme gösteriyor. Bir yandan da kas dokunuz kendini yenileyerek dayanıklılığınızı artırıyor.

 

DENGE, KONTROL, SAVUNMA!

Günlük koşturmacada farkına varmasak da aslında bu üç maddeye çok ihtiyaç duyuyoruz. Oluşabilecek ufak ya da büyük kazalara, kusursuz bir refleksle karşı gelmeyi kick boks çalışarak engelleyebilirsiniz. Umarız gerekmez ama kendinizi korumanız gerektirecek tehlikeli durumlarda da karşınızdakine meydan okuyabilirsiniz. Korunmanız gereken kişiyi sadece birkaç ufak tüyo ile etkisiz hale getirebilecek noktaları kick boks dersinizde öğrenebilirsiniz.

 

“BEN YAPAMAM” DEMEYİN

Kick boks’a başlamak için kusursuz ve fit bir vücuda sahip olmanız gerekmiyor. Ama amacınız öyle olmaksa sıkıntı yok! Kendinize belirlediğiniz hedef doğrultusunda sıkı ve düzenli bir çalışma programı uyguladığınızda zaten iyi bir vücuda kavuşabileceksiniz. Motivasyonunuzu her daim en üst seviyede tutmak için kick boksla forma girmiş ünlülerin fotoğraflarına bakmanız yeterli. Bu sizi hem kick boksa karşı sadık kılacak, hem de hayalini kurduğunuz vücuda kavuşmanız için emek harcamanız gerektiğini hatırlatacak.

 

DOĞAL ANTİDEPRESAN

Yoğun ve stresli bir işiniz var ama sizi iyi hissettirecek iyi bir şeyler bulamıyorsanız, çare kick boks olabilir. Kum torbasına attığınız tekmelerin, yumrukların sizi nasıl rahatlatacağını tahmin bile edemezsiniz. Kafanıza taktığınız şeyleri kum torbasına attığınız yumrukta bırakıp, hayatınıza enerjik ve zinde bir şekilde devam edebilirsiniz.

 

BAŞLAMADAN ÖNCE...

Kendinize hedef koyun

Bu aktiviteye başlamadan önce ne istediğinizi iyi bilmeniz gerektiğini hatırlayın. Amacınız yağ yakmak, ruhunuzu iyileştirmek, savunma amaçlı ya da hepsi bir arada olabilir. Bu doğrultuda doğru adımlarla ilerleyebilmek için nasıl bir “siz”e kavuşmak istediğiniz büyük önem taşıyor.

 

Doğru antrenörü bulun

Hedefinizi belirledikten sonra sıra, sizi en iyi şekilde yönetecek bir eğitmen bulmakta. Kişisel eğitmenle çalışmak istiyorsanız bu kişinin kick boks eğitimini başarıyla tamamlamış biri olmasına özen gösterin. Birlikte çalışacağınız kişinin kick boks hakkında temeli sağlam bilgi ve birikime sahip olmasına dikkat edin.

 

Beslenmenize dikkat edin

Egzersiz yaparken beslenmenize de dikkat etmelisiniz. Ancak kick boks yoğun bir kardiyo programı içerdiği için bu duruma daha çok önem vermeniz gerekiyor. Protein alımına özen gösterip, yağlı yiyeceklerden uzak durmanız önem taşıyor.

 

Ekipman önemli!

Eldivenler, bandajlar, çoraplar ve şortlar... Kick boks için öncelikli olarak bunlara ihtiyacınız var. Ancak bu ekipmanı edinmeden önce eğitmeninizden de görüş almanızda fayda var. Böylece doğru araç-gereçleri almanızı sağlayacak yerlere yönlendirilebilirsiniz.

Bu makale Formsante tarafından 24Kitchen için hazırlanmıştır.