Sağlıklı bir gülüş için...

Salı 12 Ekim

Sağlıklı bir gülüş için...

 

Bembeyaz dişler ve ağız sağlığı için doğru alışkanlıklar edinmelisiniz. Mesela yemeklerden hemen sonra dişleri fırçalamak aslında dişlerinize zarar verebiliyor. Güzel bir gülüş için doğru bildiğiniz yanlışlara mutlaka göz atın.

 

Dairesel hareketler

Dişlerinizi fırçalarken dairesel hareketleri denemelisiniz. Uzmanlar, elektrikli diş fırçalarının daha yararlı olduğunu belirtiyor. Üç dakika boyunca elektrikli diş fırçasıyla dişleri temizlemek ise plak oluşumunu engellemeye yardımcı oluyor.

 

Bol bol su için

Tükürük, asitleri nötralize ediyor. Fakat sigara ve antidepresanlar nedeniyle kuruyan bir ağızda tükürük bu görevini yapamıyor. Su içmek ve şekersiz sakız çiğnemek ise bu sorunun giderilmesine yardımcı oluyor.

 

Doğru zaman

Yanlış bilinen alışkanlıklardan biri de yemekten hemen sonra dişlerin fırçalanması. Özellikle de yoğurt, kurumuş meyve ya da sirkeli yemeklerden hemen sonra dişleri fırçalamak, bu yiyeceklerdeki asitlerin dişleri inceltmesine ve sarartmasına neden oluyor. Bu nedenle uzmanlar yemek yedikten bir saat sonra dişleri fırçalamanın çok daha doğru olduğunu belirtiyor.

 

Stresten kaçının

Stresli kişiler özellikle gece uyurken dişlerini sıkıyor, bu durum ise diş minelerine zarar veriyor.

 

Karbonhidrat miktarına dikkat

Kahverengi plak ağızdaki kötü görüntülerden biri. Plağa neden olan bakteriler ise sadece şekerli yiyeceklerden oluşmuyor, karbonhidratlar da plağa neden olabiliyor. Uzmanlar, ne kadar fazla karbonhidrat tüketilirse o kadar plak oluşacağını, bu nedenle karbonhidratların tek başına tüketilmesi yerine yemeklerle birlikte yenmesi gerektiğini belirtiyor. Örneğin atıştırmalık şeyler yemek yerine yemekle birlikte beyaz ekmek, kahvaltıda bisküvi yemek çok daha faydalı oluyor. Mümkün olduğunca az karbonhidrat tüketmeye özen gösterin.

 

Sütsüz ve şekersiz lütfen

Yapılan yeni bir araştırmaya göre, siyah ya da yeşil çayı sütsüz, limonsuz ve şekersiz içmek ağzınızı asit erozyonundan koruyor. Ayrıca çayda bulunan polifenoller dişlerin çürümesine engel oluyor. Fakat meyve çayları için aynı durum söz konusu değil. Meyve çayları, portakal suyunun yaptığı gibi diş minelerine zarar verebiliyor.

 

Evde beyazlaştırmaya dikkat

Dişleri beyazlattığı söylenen ürünler evde kullanıldığında dişlere zarar verebiliyor. Bu nedenle diş beyazlatıcı ürünleri kullanmadan önce diş hekiminize başvurmanız öneriliyor.

 

Meyve suyunu soğuk için

Eğer meyve suyu içmeyi seviyorsanız uzmanların tavsiyesi soğuk olarak içilmesi. Çünkü soğuk meyve suyu, dişlere oda sıcaklığında içilmesinden daha az zarar veriyor.

 

Kızartmayın, haşlayın

Patlıcan, kırmızı ve yeşil biber kızartıldığında asitler oluşuyor. Dişlere zarar gelmemesi için bu yiyecekleri kızartmak yerine haşlama öneriliyor.

 

Peynir tüketin

Peynirin içinde bulunan kalsiyum, diş çürümesini önleyerek dişlerin kendi kendini onarmasını sağlıyor.

 

Beyaz yerine kırmızı

Bugüne kadar kırmızı şarabın hep dişlere zarar verdiği, hatta rengini sararttığı düşünülüyordu. Oysa yemek sırasında içilen beyaz şarabın, kırmızı şaraba ve kahveye oranla daha fazla zararı bulunuyor. New York Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre, beyaz şarap dişlerde derin lekeler bırakabiliyor.

Bu makale Formsante tarafından 24Kitchen için hazırlanmıştır.