Spor ayakkabı nasıl seçilir?

Çarşamba 13 Ekim

Spor ayakkabı nasıl seçilir?

 

Giysi alışverişi yaparken ilk kriter genellikle zevk ve trendler olur. Ancak spor ayakkabı alırken stilden daha fazlasını düşünmek zorundasınız. Günlük yürüyüş için üretilmiş bir ayakkabıyla koşu yaparsınız işin sonu sakatlığa kadar varabilir.

 

Her spor için gerçekten farklı ayakkabılara ihtiyacım var mı?

Sert zeminlerde koşmak ayakları ve dizleri zorlayabiliyor. Darbeleri emme yeteneği olmayan sıradan bir ayakkabıyla koşmak her iki bölgede de ciddi tahribatlara yol açabiliyor. Ayağınıza tamı tamına uymayan bir ayakkabı ise ayaklarda, bacaklarda ve baldırlarda ağrıya neden olabiliyor; hatta uzun dönemde dizlerinize, kalçalarınıza ve belinize zarar verebilir, tırnak kayıplarına neden olabiliyor. Spor salonlarında ise dış mekanların zorlu zeminleri bulunmuyor. Ancak iç mekanlarda yaptığınız aktivitelerde de ayaklarınızı uygun bir ayakkabı ile desteklemeniz şart. ‘Cross trainer’ diye tabir edilen ayakkabılar, ayak bileğini her iki yandan destekleyerek koşu bandında ya da grup derslerinde ve squat, lunge gibi egzersizler sırasında, ayaklarınızın konforunu sağlıyor, dengede durmanızı kolaylaştırıyor. Farklı sporlar için farklı ayakkabıların üretilmiş olmasının nedeni, ayağı, yapılan hareketlerin gerektirdiği en doğal hale sokmak. Ayakkabı seçerken hem ayak yapınızı, hem zemini hem de aktivitenin kendisini hesaba katmanız gerekiyor. Outdoor ayakkabıların kumaşları su geçirmeyen cinstendir, tabanları ise her türlü zemini kavrayabilmesi için daha girintili çıkıntılıdır.

 

Alışveriş yaparken nelere dikkat etmelisiniz?

Ayakkabının ayağa gelen şoku emecek iyi bir yastıklama sistemine sahip olması, eklemlerinizi korumak için hayati önem taşıyor. Hafif olmalarına da dikkat etmelisiniz. Koşu ayakkabısı seçerken, bir diğer önemli nokta ise, uç kısımdan esneyerek koşu sırasında ayak parmaklarının bükülmesine izin vermesidir. Topuğun dönmesini engellemek için, topuğu arkadan destekleyen kısmın sert olması da önemli bir ayrıntı. Ayakkabıları mutlaka deneyip, ayaklarınıza tam olarak uyduklarına emin olduğunuzda alın. Birçok aktivitede işinize yarayacak ‘cross trainer’ ayakkabıları tercih edebilirsiniz. Spor salonu için seçtiğiniz ayakkabılar, ayaklarınızı yanlardan desteklemeli. Ayrıca salonda kullanacağınız ayakkabının tabanları kaymayı engellemeli ancak iç mekaanlardaki zeminlere zarar verecek cinsten de olmamalı.

Doğa sporları için bileklerinizi yormayacak, sağlam yapılı, güçlü outdoor ayakkabılar edinmeniz gerekiyor. Su geçirmez olmaları ise tüm bu tip ayakkabıların ortak standardı. Tabii zorlu koşullarda ayakları terletmeyecek teknik özelliklere sahip olmaları da...

Bu makale Formsante tarafından 24Kitchen için hazırlanmıştır.