Spor salonu seçerken bu soruları sorun

Çarşamba 13 Ekim

Spor salonu seçerken bu soruları sorun

 

Çocuğunuz için okul seçerken nasıl bazı soruları soruyorsanız, kendiniz için spor salonu seçerken de dikkat etmeniz gereken bazı kriterler var. Aşağıda sizin için hazırladığımız soruları sorarak spor salonunun beklentilerinize yanıt verip vermediğini öğrenin.

 

Evinize ve iş yerinize yakın mı?

Spor salonunu seçerken ilk dikkat etmeniz gereken nokta evinize ya da iş yerinize yakın olması. Eğer sırf daha iyi olduğunu düşündüğünüz için yolunuzun üzerinde olmayan, sabah işe giderken ya da akşam eve dönerken uğrayamayacağınız bir merkeze üye olursanız sırf uzak ya da sapa olduğu için egzersiz rutininizi aksatacağınızın garantisini şimdiden verebiliriz. Çalışmıyor olsanız bile, günlük hayat içerisinde bir yere gitmek, egzersiz yapmak, duş alıp eve dönmek yeterince zorlu. Üstelik uzaklık, yol parası maliyetlerinizi de artıracak, unutmayın.

 

Daha önce bir tanıdığınız gitmiş mi?

Üye olan arkadaşlarınızdan, eşten dosttan salonla ilgili fikirlerini öğrenin. Orada mutlular mı? Eğer uygunsa arkadaşlarınızın üye olduğu merkezin deneme derslerine katılıp birlikte spor yapın. Bu hem motivasyonunuzu artırır, hem de salonda daha eğlenceli vakit geçirmenizi sağlar. Sizi tatmin ediyorsa da üye olursunuz.

 

Atmosferi nasıl?

Seçim yapmadan önce spor yapmayı düşündüğünüz saatlerde salonu ziyaret edin. Çok mu kalabalık? Koşu bantlarında yer var mı? Boş dolap bulabilecek misiniz? Kapasitesinin üzerinde müşteri kabul eden, aşırı kalabalık spor salonları stres atmak yerine stres yükleme işlevi görebilir. Diğer üyelerin oluşturduğu atmosfer de bir başka önemli nokta. Aynı ortamı paylaştığınız insanlar

keyfinizi kaçırıyorsa pas geçin.

 

Ekstra hizmetleri var mı?

Spor merkezlerinin çoğu şampuan, vücut kremi, temiz havlu, dolap, saç kurutma makinesi gibi hizmetleri ücretsiz sağlayarak çantanızın yükünü hafifletiyor.

Öte yandan sauna, ücretsiz dersler, beslenme uzmanı yardımı gibi ek hizmetlerle komple bir paket sunuyorlar. Ancak hiçbir şeyin bedava olmayacağını unutmayın ve bunların aslında fiyata nasıl yansıdığını iyi hesaplayın.

 

Fiyat-performans dengesi iyi mi?

Üye olmayı düşündüğünüz salon diğerlerine göre dramatik bir şekilde pahalı ya da ucuz ise nedenlerini anlamaya çalışın. Bütçenize göre yapacağınız seçimde en efektif olanı tercih edin.

 

Ekipman yeni mi?

Salonda kullanılan ekipman eski, yıpranmış veya bozulmuş mu? Eğer öyleyse bu, her gittiğinizde bir başka makinenin bozulacağı, sık sık “kullanım dışı” ibaresiyle karşılaşacağınızın göstergesi olabilir.

 

Grup dersleri çeşitli mi?

Spining, dans, zumba gibi grup dersleri hem eğlenceli, hem de oldukça efektif olabilir. Spor salonuna gitmeyi düşündüğünüz saatlerdeki grup derslerine göz atın. Katılabileceğiniz dersleri gözden geçirin ve bilgi alın. İlgi alanlarınızı göz önünde bulundurun. Favoriniz yüzme sporu ise diğer bölümlerden çok havuzunun büyüklüğüne, hijyeninin nasıl sağlandığına bakın. Kimi havuzlarda klorla hijyen sağlanırken kimilerinde modern yöntemlerle su arıtılıyor. Bu da ciğerlerinizi yakmadan yüzmenizi sağlıyor.

 

Üyelik iptali veya dondurma koşulları nedir?

Üye olduğunuz salondan memnun kalmadığın›zda paranızı geri alıp, alamayacağınız öğrenin. Spor merkezlerinin para iadesiyle ilgili özel kuralları olabiliyor. Bu şartları önceden bilmekte, hatta 8bu konuda pazarlık etmekte fayda var.

 

Hijyen ve temizlik koşullarına dikkat ediliyor mu?

Yüzlerce kişi tarafından paylaşılan spor salonları ciddi birer mikrop yuvasına dönüşebilir. Bu nedenle ekipmanların, yerlerin, duşların temizliği büyük önem taşıyor. Bununla ilgili kurallar belirlenmiş mi, yoksa isteyen istediği gibi davranıyor mu? Havlular hijyen kurallarına uygun olarak yıkanıyor mu? Terli vücutlarıyla egzersiz aletlerini ıslatanlar arkalarına bakmadan rahatlıkla bir sonraki ekipmana geçebiliyor mu? Duş almadan, bone takmadan, uygun kıyafetleri giymeden havuzu kullananlar var mı? Bu tip durumlarda merkezin tutumu ne oluyor?

Bu makale Formsante tarafından 24Kitchen için hazırlanmıştır.