Türk kahvesi

Salı 17 Ağustos

Türk kahvesi

 

Türk Kahvesinin Hikayesi

Araştırmalara göre kahve, 14. yüzyıl başlarında Habeşistan'dan tüm dünyaya yayılmıştır. Adının etimolojisinin kahve ile benzerlik gösteren Güney Habeşistan'daki Kaffa yöresi olduğu belirtilmektedir.

Sadrazam Özdemiroğlu Osman Paşa'nın babası olan Memlûk Çerkeslerinden Osmanlı'nın Yemen valisi Özdemir Paşa, lezzetine hayran kaldığı kahveyi İstanbul'a getirmiştir. Yeni hazırlama yöntemi ile kahve, güğüm ve cezvelerde pişirilerek Türk kahvesi adını almıştır. Tahtakale'den başlayarak şehre yayılan kahvehaneler ile halk arasında yaygınlaşmıştır.

 

Türk Kahvesinin İnsan Üzerine Bilinen Etkileri

Türk kahvesinin birçok faydası bulunmakta fakat Türk kahvesini aşırıya kaçmadan tüketmek gerekiyor. Günde 3 kez içilen Türk kahvesi insan sağlığı için yeterli. Uyarıcı özelliğiyle bir fincandan fazlası vücuttaki enerjiyi arttırabilir ve beyninizi sinyallere karşı açık hale getirebilir.

Türk kahvesinin faydalarını özetleyecek olursak;

- Tokluk hissi verir.

- Metabolizmayı hızlandırmaya yardımcı olur.

- Kalp dostudur.

- Zihinsel yorgunluğu önler.

- Sinir stresten uzaklaştırır.

- Antioksidan deposudur.

- Yağ yakımını hızlandırır.

- Cilde iyi gelir.

- Karaciğer enzimlerini düzenlemeye yardımcı olur.

- İltihapları giderir.

- Baş ağrısını geçirir.

 

Peki Bol Köpüklü Türk Kahvesi Nasıl Pişirilir?

Cezvemize yapacağımız sayıya göre tatlı kaşığıyla kahvemizi ekliyoruz. Bir kişilik için bir tatlı kaşığı kahveyi cezvemize koyuyoruz. Üstüne bir fincan oda sıcaklığında suyu ekliyoruz. Kahvemizi sade yapacaksak şeker koymuyoruz. Az şekerli için 1 çay kaşığı, orta şekerli için 2 çay kaşığı, şekerli için 4 çay kaşığı şeker ekliyoruz ve hafifçe karıştırıyoruz.

Ocağın altını orta derece açıyoruz.  Yavaşça pişen kahvemiz köpüklenince cezveden fincanımıza biraz köpük alıp cezveyi hemen ocağa geri koyuyoruz. İkinci taşımı da kahveyi hafifçe kaynatarak alıyoruz. Bol köpüklü Türk kahveniz hazır! Afiyet olsun....