Zerdeçal: Altın mucize

Salı 17 Ağustos

Zerdeçal: Altın mucize

Zerdeçal, Güneydoğu Asya'nın tropikal ormanlarına özgü bir bitkidir. Bugün çoğunlukla Çin'in güneyinde, Hindistan'da ve Endonezya'da yetiştirilmektedir. Bu değerli baharat, zencefil ile ilgili Curcuma Longa bitkisinin kökünden elde edilir.

Hindistan'da olağanüstü iyileştirici etkilerinden dolayı kutsal bir gıda olarak da bilinmekte, hatta bazı kayıtlarda ilahi anne Mahalakshmi'nin enerjisine sahip olduğu belirtilmektedir.

Zerdeçal bazen altın mucize olarak adlandırılır, çünkü birçok yemeği zenginleştirmenin yanı sıra vücudu doğal bir şekilde temizler ve detoks etkisi yaratır. Birçok benzersiz aktif bileşen içerir: C vitamini, tiamin, riboflavin, niasin, B6, E ve K vitaminleri, mineraller (kalsiyum, demir ve çinko) ve tabii ki lif. Zerdeçalın ana bileşeni kurkumin, bağışıklık sistemini uyarırken ve vücudu hücre hasarına neden olan serbest radikallerden korurken olağanüstü bir anti-enflamatuar ve antibakteriyel etkiye de sahiptir.

Zerdeçalın bir "ilaç" veya besin takviyesi olarak neden ve nasıl kullanılacağına dair bazı ipuçları:

-Çok küçük dozlarda bile ilaç görevi gördüğü için güçlü bir kurkumin çayı yapabilirsiniz.

-Sindirim problemleriniz varsa, yoğurda bir çay kaşığı zerdeçal karıştırın, bağırsaklarda iyi bakterilerin büyümesini sağlar.

-Zerdeçal, yaraları ve yanıkları dezenfekte etmek için harikadır. Yaranın üzerine biraz zerdeçal sürün ve bir süre sonra soğuk suyla durulayın.

-Sinüs ve boğaz iltihabını hafifletir ve astıma yardımcı olur. Boğaz ağrınız varsa, bir çay kaşığı zerdeçal ile sıcak sütü karıştırın.

Zerdeçalın birçok önemli iyileştirici etkisi olmasına rağmen, dozajına dikkat edilmelidir. Önerilen günlük miktar 3 ila 10 gramdır, gün içine dağıtmak en iyisidir.