Zihin gücüyle kilo verme sürecini destekleyin

Salı 12 Ekim

Zihin gücüyle kilo verme sürecini destekleyin

 

Yaptığınız diyetlerin işe yaramadığını ve herhangi bir verim alamadığınızı düşünüyorsanız, birkaç değişiklik yapmanın zamanı gelmiş demektir. Uyguladığınız diyet programına ek olarak zihninizi ve bedeninizi kontrol ederek ilerleyebileceğiniz terapilere başvurabilirsiniz.

 

Sürekli yeme alışkanlığına karşı koyun:

Hipnoterapi

Gerçekten tam olarak aç olmadığınızda bile hangi sıklıkla yiyorsunuz? Belki de üzgün, sıkıntılı ya da stresli olduğunuz anlarda daha çok yiyorsunuz. Aç olmadan yeme isteği aslında bilinçaltınızın size oynadığı bir oyun olabilir. Hipnoterapi de bu noktada devreye girerek, acıkmadan yeme isteğinizi kontrol altına alabilir, bu kötü alışkanlığı tamamıyla ortadan kaldırabilir. Egzersize yeteri kadar vakit ayıramıyor ya da beslenme ve diyet programınıza harfiyen uyamıyorsanız, bilincinize hükmederek kilo verme işlemini hipnoterapi ile gerçekleştirebilirsiniz. Hipnoz, bilinçaltında yeme isteği uyandıran her türlü noktayı bulup kapatarak, alışkanlığı etkisiz hale getiriyor. Yani vücudunuzla değil, tamamen zihninizi ilgilendiren bir etkileşim oluyor. Genellikle yedi-sekiz seansta sonuç alınan hipnoterapi uygulamalarının temel amacı, zihinde yemeyle ilgili tüm olumsuz uyarıları silmek. Böylece kişi, aç kalmadığı sürece, sıkıntılı ya da üzüntülü olduğu anlarda gereksiz yere bir şeyler yemekten kaçınabiliyor. Ancak hipnoterapiyi tek başına uygulamak ne derece doğru tartışmalı olabileceğinden, bu uygulamanın bir uzman denetiminde ya da takip edilen diyet ve egzersiz programına destek olarak yapılması öneriliyor.

 

Denge kurun:

Ayurveda

Kilo verirken sağlıklı bir yaşam tarzını benimseyerek hem ruhunuzu hem de bedeninizi mutlu hale getirmenin yolu, doğal bir tıp yöntemi olan Ayurveda uygulamasından geçiyor. Kökeni Hindistan’a dayanan bu yöntem, 5000 yılı aşkın süredir varlığını sürdürüyor. Ayur “hayat”, veda ise “bilgi” anlamına geliyor. Ayurvedik yaşamın amacı; hastalıklara karşı gelmek, dayanıklılığı artırmak, zihinsel ve bedensel huzuru ve dengeyi sağlamak olarak belirtiliyor.

Bitkisel kürler, meditasyon, masaj ve egzersiz programları Ayurveda’nın uygulama yöntemleri arasında yer alıyor. Bu sistem ile kilo vermek isteyenlerin zihinlerinin tüm olumsuzluklardan, kötülüklerden, kin ve nefretten arınmış, her şeyi affetmiş olması bekleniyor. Ancak bu şekilde temiz bir zihnin kilo kaybetmesinin gerçekleşeceği söyleniyor.

 

Vücudunuzu arındırıp, zihninizi özgür bırakın:

Yoga

Yoganın fitness salonlarındaki egzersizleriniz gibi rahatlatmayacağını, dilediğiniz şekle sokamayacağını ya da bir işe yaramayacağını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Zihninizi birtakım şeylere odaklamanızı sağlayarak rahatlatan yoga, bir yandan bedeninize de iyi geliyor. Yağ yaktırıyor, yeni kas dokuları elde ediyor ve sonuçta hem fiziken hem de ruhen daha güçlü bir kişi olmanıza yardımcı ediyor. Düzenli yoga egzersizi yapmak sağlıklı yaşam konusunda sizi başka bir boyuta taşıyacağı gibi uyguladığınız diyet için de olumlu etkiler göstermenizi sağlıyor. Yoganın felsefesini kavramaya başladıkça sizin için neyin faydalı, neyin zararlı olduğunu da ayırabilecek ve iyi besinler tüketeceksiniz. İradenizi güçlendirerek yememeniz gerekenlerden uzak durmanıza neden oluyor. Bu diyetiniz için çok önemli bir adım! İşe bir yoga stüdyosuna yazılarak ya da internetten uzman kişilerin yayınladığı videolarla başlayabilirsiniz. Vinyasa, Ashtanga ya da Power Yoga’dan birini ya da birkaçını yapmaya başlayarak uyguladığınız diyet için de büyük bir adım atmış olursunuz. Aldığınız her nefesle, yaptığınız her hareketle kalori yakacak, organlarınıza masaj yapacak, akıttığınız en ufak bir ter damlasıyla toksinlerden arınmaya başlamış olacaksınız.

Bu makale Formsante tarafından 24Kitchen için hazırlanmıştır.