Gwyneth Paltrow

Gwyneth Paltrow

Bio

Bir Hollywood efsanesi haline gelme yolundaki Gwyneth Paltrow, günümüzün kendisini sürekli yenileyen film endüstrisinin en verimli ve meşhur aktristlerinden biri olarak kalmayı başaran ender isimlerinden. İnkar edilemez yeteneğinin kanıtı olan 'Aşık Shakespeare' (Shakespeare in Love)’daki rolüyle Altın Küre ve Sinema Yazarları Guild Ödülleri’nde kazandığı En İyi Kadın Oyuncu ödülleri onun bir yıldız statüsü kazanmasına yardımcı oldu. Paltrow hem sinema eleştirmenleri tarafından takdir edilen bağımsız filmler hem de stüdyo blockbuster’larından derlediği kariyeri ile bu jenerasyon sinema seyircisinin ekrandaki demirbaşlarından biri haline geldi.

Paltrow en son, açılış haftasında 100 milyon $’dan fazla hasılat yapan, Marvel’in Demir Adam’ında (Iron Man) yer aldı. Paltrow filmde, Tony Stark yani nam-ı diğer Demir Adam’ın sekreteri Virginia ‘Pepper’ Potts rolünü üstlendi. Paltrow kısa süre önce Joaquin Phoenix ile birlikte rol aldığı, 2008 Cannes Film Festivali’nde gösterimi yapılan James Gray’in romantik draması İki Aşık’ta (Two Lovers) da rol adı.

Paltrow daha sonra arkadaşı Mary Wigmore ile birlikte yazıp yönettiği ilk yönetmenlik denemesi olan 'Dealbreakers' isimli kısa film projesini gerçekleştirdi.

Paltrow’un son filmleri arasında, Pulitzer ödüllü bir kitaptan uyarlanan, Paltrow’un Londra’daki Dunmar Tiyatrosu’nda sergilenen tiyatro oyununda da yer aldığı Kanıt (Proof) yer almaktadır. Anthony Hopkins, Jake Gyllenhaal ve Hope Davis ile birlikte yer aldığı, eksantrik bir matematik dehası olan babasının sevgisini kazanmak için çabalayan, yıpranmış genç bir kadını canlandırdığı bu performansı Paltrow’un aynı zamanda Aşık Shakespeare’in de yönetmeni olan John Madden’le yeniden birlikte çalışma fırsatı elde etmesini sağladı. Tiyatro performansıyla Olivier Ödülleri’nde En İyi Kadın Oyuncu adaylığı ve filmdeki rolüyle de Altın Küre’de En İyi Kadın Oyuncu adaylığı kazandı.

Paltrow, Focus Features’ın Sylvia Plath ve Ted Hughes arasındaki ilişkiyi ele aldığı filmi SYLVIA’da da rol aldı. Paltrow yönetmen Anthony Mighella’nın Yetenekli Bay Ripley (The Talented Mr. Ripley) isimli filminde Matt Damon, Jude Law ve Cate Blanchett’la, Kusursuz Cinayet (A Perfect Murder)’da Michael Douglas ve Viggo Mortensen’la birlikte rol almanın yanında hem eleştirmenlerce beğenilen hem de uluslararası hasılat rekorları kıran hit 'Sliding Doors’ da da karşımıza çıktı.

Paltrow’un şef Mario Batali’nin de yer aldığı televizyon dizisi İspanya Yollarında, Eylül 2008’de yayınlandı ve Paltrow’un sonradan da arkası gelen ilk televizyon girişimi oldu. Lisede değişim öğrencisi olarak İspanya’ya giden Paltrow İspanya’ya aşık olduğunu ve Castilla La Mancha bölgesindeki Talavera de la Reina tarafından ‘resmen evlat edinildiğini’ de belirtiyor.

Los Angeles doğumlu olan Paltrow hayatının ilk on bir yılını tamamen eğlence endüstrisinde yer alan, sıkı aile bağlarına sahip bir aile içerisinde geçirdi. Babası, Bruce Paltrow başarılı bir prodüktör ("St. Elsewhere," "The White Shadow"), annesi ise ödüllü oyuncu Blythe Danner. Paltrow ve erkek kardeşi Jake çocukluklarının ilk yıllarını Los Angeles’da deniz kenarındaki St. Augustine Lisesi’nde geçirdiler.

On bir yaşında ailesiyle New York’a taşınan Paltrow Spence School’dan mezun oldu. Santa Barbara’daki Kaliforniya Üniversitesi’nde Sanat Tarihi okumak için kaydolmasına rağmen Paltrow kısa sürede, babasının tavsiyelerine aykırı hareket ederek, üniversite eğitiminin kendisine göre olmadığına karar verdi. Babası Paltrow’un, annesi ve Tony Goldwyn’le birlikte rol aldığı Williamstown Tiyatrosu’ndaki performansını seyredene kadar kızının oyunculuk kariyerine destek vermemişti.

Paltrow şu anda hayatını New York City ve Londra arasında geçiriyor.