Mario Batali

Mario Batali

Bio

On üç restoran, altı yemek kitabı ve Amerika’nın bir çok televizyon şovuyla Mario Batali bugün Amerika’daki en tanınmış ve saygı değer şeflerden biri. Bu ünü, kişiliğiyle birleşerek GQ Dergisinin Yılın Adamı Ödülü ve James Beard En İyi Şef ödülü gibi pek çok ödül kazanmasına yardımcı oldu.

Time Dergisi, Life Dergisi ve The New Yorker dergisi gibi pek çok ünlü dergide hakkında makaleler yayınlandı ve Good Morning America, Regis ve Kelly Live! gibi pek çok ulusal televizyon şovunun da sık sık katılımcısı oldu. Nisan 2008’de Mario’nun beklenen 6’ıncı yemek kitabı - Mario Batali - Italian Grill, satışa çıktı ve New York Times dergisinin en çok satanlar listesine girdi.

Mario, ortağı Joe Bastianich’le birlikte açtığı ilk, ödüllü restoranı Babbo Ristorante Entoeca da dahil New York’ta toplam yedi restorana sahip. New York City’deki diğer altı restoranı da Lupa Osteria Romana, Esca, Casa Mono, Bar Jamón, Otto Enoteca Pizzeria ve Del Posto.

İkilinin, Nancy Silverton ile birlikte ilk batı yakası girişimi de Los Angeles’taki Osteria Mozza ve Pizzeria Mozza. Joe yakın bir süre önce Las Vegas’a giderek B&B Ristorante ve Venetian Resort Hotel ve Casino’nun içindeki Enoteca San Marco restoranını açtı. En son projeleri olan Carnevino – Venetian Otel’in yanındaki Palazzo Otel’de 2008’in Ocak ayında açılan bir İtalyan biftek lokantası.

Mario zamanını New York City’nin Greenwich Village mahallesi ve Coach Dairy Goat Farm’da çalışan eşi ve iki oğlunun yaşadığı Kuzey Michigan arasında geçiriyor.