Yayınlandığı Program: Maksut'un Neolokal Mutfağı Yayın tarihleri: Salı 26 Ekim saat 12:05 | Salı 26 Ekim saat 12:35

Tarif

Mayayı bir kabın içine parmak uçlarınızla ufalayarak koyun. Üzerine mayayı aktif hale getirmek için bir miktar sıcağa yakın ılık su ekleyin. Mayayı bir kenarda bekletin.

Unu mermer tezgahın üzerine koyup ortasında çukur açın ve içine 1 yemek kaşığı tuzu koyun. Ilık suda dinlenmiş mayayı da ekledikten sonra parmak uçlarınızla karıştırarak maya ve suyu una yedirin.

Karışımı hamur kıvamına getirene kadar su ilave ederek yoğurun. Kulak memesi kıvamında bir hamur elde edinceye kadar bu işlemi sürdürün. Yaklaşık 10 dakika kadar hamuru iyice yoğurun.

Kulak memesi kıvamına gelen hamuru yuvarlayıp bir kabın içine koyun ve kabın da üzerini temiz bir bez ile örtün. Hamuru şişip iki katı oluncaya dek dinlendirin.

Mermer tezgahın üzerine bolca un serpip, dinlenip şişen hamuru koyun. Hamurun da üzerine biraz un serptikten sonra, hamura uzunca bir şekil verip, bir avuç gelecek büyüklükte parçalara kesin. 

Avuç büyüklüğünde kesilmiş hamur parçalarını unlu tezgahın üzerinde yuvarlayın.

Teflon bir tavayı ocağa koyup ısıtın.

Yuvarlanan hamur toplarından birini alıp tezgaha koyun, parmak uçlarınızla hafifçe bastırarak açın ve ısınan teflon tavaya koyup kısık ateşte yavaşça pişirin. Bir yüzü hafif kahve olunca öteki yüzünü de çevirin. Bazlama ısıyı gördükçe yavaş yavaş şişecektir.

Bazlamanın üzerine tavaya koymadan önce un serpmeyin, aksi takdirde un yanıp bazlamanın üstünü pişmeden kahverengi hale getirecek, böylece bazlamanın içi çiğ kalacaktır.

Tüm hamur toplarına sırasıyla aynı işlemleri uygulayarak pişirin.

Hazır olan bazlamaları tabağa yerleştirip servis edin. 

Malzemeler

 

  • 20 gram maya
  • 1 ölçü su
  • 500 gram un
  • 1 yemek kaşığı tuz

Benzer Tarifler