Tarif

Yengeç pişirmenin çok önemli bir sırrı vardır: Pişirmek için tencereye koyduğunuzda su soğuk olmalı, kesinlikle sıcak olmamalı! İşin sırrı, suyu yengeçlerle birlikte yavaşça kaynatmaktır. Neden mi? Çünkü yengeçleri doğrudan kaynar suya atarsanız bacakları düşebilir.

Bu yüzden birinci adım: Yengeçleri soğuk suya koyun ve suyu kaynatın. Bu suyu, ezmeyi koyulaştıracak dört yumurtayı haşlamak için de kullanabilirsiniz. Su kaynamaya başlayınca, 15 dakika boyunca ocaktan almayın.

Beklerken mayonezi hazırlamaya başlayın. Bir kasede iki yumurtayı (yumurta beyazlarının bir kısmını alın) hardal ve biraz zeytinyağı ile çırpın. İstediğiniz kıvama kavuşana dek iyice çırpın. Çırparken, daha hafif bir mayonez elde etmek için zeytinyağı ekleyebilirsiniz. Kıvama ulaştığınızda bir tutam tuz ve toz biberle çeşnilendirebilirsiniz. Son olarak, ince doğranmış turşuları ekleyin ve kalan malzemelerle iyice karıştırın.

Yengeçler pişince soğuk sudan geçirin, açın ve içindeki eti çıkarın. Yengecin üst kısmına, başının yanına vurursanız, kolayca açılır. Ezmeyi yapmak için yengecin içindeki tüm eti kullanın, bacaklarındaki et dâhil. Onları küçük bir yengeç çekiciyle kırmanız gerekecek. Ardından bunları ev yapımı mayonezle karıştırın. Artık sadece haşlanmış yumurtalar eksik: İnce ince doğrayın ve karışıma dâhil edin. İşte bu! Yengeç ezmesi hazır. Servis zamanına kadar buzdolabında bekletin. Servis etmek için yengecin kabuğunu kullanıp ezmeyi içine koyabilirsiniz. Küçük kızarmış ekmekler veya ev yapımı ekmeklerin üzerinde servis edilirse çok leziz bir başlangıç yemeği olur. Afiyet olsun!

Malzemeler

  • 2 adet yengeç
  • 6 adet yumurta
  • 2 tatlı kaşığı hardal
  • 1 miktar turşu
  • 1 miktar zeytinyağı
  • 1 miktar tuz
  • 1 miktar karabiber

Benzer Tarifler