Enfes Sarımsaklı Ekmek

Enfes Sarımsaklı Ekmek

Tarif

Maydanoz, limon ve krem peynir

Sarımsaklı ekmeği kim sevmez? Ve bu koparmalı paylaşmalı tarz her zaman sevilir. Tarifi 12 kişilik hazırladım çünkü bu çalışması daha kolay bir hamur miktarı.  İki tepsi ekmek yapıp, birini buzluğa atıp başka bir gün pişirmeye hazır olması sevdiğim bir şey. Pişman olmayacaksınız.

ÖN HAZIRLIK Dilerseniz gününde de yapabilirsiniz. 325 ml ılık suyu büyük bir kaseye dökün. Mayayı ekleyin ve 2 dakika çatalla karıştırın. Un ve bir tutam deniz tuzu ekleyin. Ardından bir çatal kullanarak daha fazla hareket ettiremeyeceğiniz noktaya gelene kadar karıştırın. Şimdi, temiz ellerinizi kaseye sokun ve bir hamur topu oluşturun. Ellerinizin hamura yapışmasını engellemek için gerekirse daha fazla un ekleyin. Un serpilmiş bir yüzeyde 5 dakika ya da ipeksi ve elastik olana kadar yoğurun. Kabaca bir top haline getirin, hafifçe yağlanmış bir kaseye koyun, temiz, nemli bir bezle örtün ve ılık bir yerde 1 saat veya iki katına çıkana kadar mayalayın.

Bu sırada kuru ekmeği robotta kırıntı haline getirin. 20 x 30cm boyutlarındaki iki tepsiye zeytinyağı yayın, ardından ekmek kırıntılarını eşit şekilde dağıtın. Maydanozun üst yapraklı kısmını robottan geçirin. Sarımsakları soyun ve ekleyin, ardından iyice yumuşayana kadar karıştırın. Limon suyunu sıkın, krem peyniri ekleyin, pürüzsüz olana kadar tekrar karıştırın. Ardından tadarak damak zevkinize göre çeşnilendirin.

Yumruğunuzla hamurun havasını alın ve ikiye bölün. Tek parça hamurla çalışarak, yağlı bir yüzey üzerinde 30 x 50cm olacak şekilde çekin ve uzatın. Krem peynir karışımının yarısını üzerine yayın ve size en uzak olan uzun kenar boyunca 5 cm'lik bir kenar bırakın. Şimdi, önünüzden başlayarak yavaşça hamuru yuvarlayın, böylece uzun bir İsviçre rulosu elde edersiniz. Keskin bir bıçakla, ruloyu 18 parçaya kesin, ardından tepsiye, katlı tarafı yukarı bakacak ve birbirine oldukça yakın olacak şekilde yerleştirin. Üzerini örtüp buzdolabında bir gece (gün içinde yapıyorsanız 45 dakika veya iki katına çıkana kadar) bekletin.

SERVİS İÇİN Fırını önden 220ºC'ye ısıtın. Üzerini açıp üst rafta 20 dakika veya altın rengi olana kadar pişirin. Servis için biraz sızma zeytinyağı gezdirin.

DONDURUCU ARKADAŞINIZDIR: İkinci tepsi sarımsaklı ekmeğe şekil verin ve 45 dakika dinlendirin, ardından üzerini örtüp gerektiği kadar dondurun. Donmuş halde 25 dakika pişirmeniz yeterli olacaktır.

Malzemeler

  • 1 x 7g paket kuru maya
  • 500g ekmek unu, ayrıca serpmek için ekstra
  • zeytinyağı
  • 50 gr beyaz veya kepekli bayat ekmek
  • 1 büyük demet maydanoz (60 gr)
  • 3 diş sarımsak
  • 1 limon
  • 200 gr hafif krem peynir
  • sızma zeytinyağı

Benzer Tarifler