Tarif

Eriklerin etrafına bir kesik atın ve kapak gibi birbirinin tersine çevirerek erikleri iki parçaya ayırın. Küçük bir bıçak yardımıyla ortasından çekirdeklerini çıkartın.

Çekirdekleri çıkan erikleri 3-4 dilime kesin.

Tencereyi ocağa koyup içine erikleri ekleyin ve altını yakıp ısınmaya bırakın. Üzerine toz şekeri ilave edin. Dibinin tutmasını önlemek için kısık ateşte erik ve şekeri, şeker eriyinceye kadar güzelce karıştırın. Erik şekerle beraber ısındıkça suyunu bırakmaya başlayacaktır.

Erik sulanıp şeker eriyince reçeli kısık ateşte pişmeye bırakın.

Ayrı bir tencereye derince su koyup kaynatın. Reçeli içine koyacağınız kavanozu sıcak suyun içine bırakıp çevirerek kavanozu suda ısıtıp dezenfekte edin. Dilerseniz bu işlem yerine kavanozu 180 derecelik fırına koyup 10 dakika bekleterek de aynı etkiyi sağlayabilirsiniz.

Eriklerin içine çubuk tarçın, kakule ve yıldız anasonu koyun.

Reçel kıvam alınca yüksek ateşe alıp kaynatarak şerbetini iyice yoğunlaştırın.

Altını kapatmadan önce çeyrek limonun suyunu reçelin üzerine sıkın.  Böylece reçel şekerlenmeyecektir.

Kavanozun içindeki suyu süzdürüp hiç kullanılmamış temiz bir bez ile iyice kurulayın.

Reçelin altını kapatın ve içinden çubuk tarçın, kakule ve yıldız anasonları çıkartın. Eğer içinde kalırlarsa reçelin tadını bastıracaklardır.

Reçeli bir kepçe yardımıyla kavanozun içine doldurun ve sıkıca kapağını kapatın. Kavanozu ters çevirin. Böylece kavanozun içindeki hava basınçla dışarı çıkıp reçelin daha uzun süre dayanmasını sağlayacaktır. 

Reçelde az şeker kullanıldığı için normal reçellere oranla daha az süre dayanacaktır. Üzerine tarih atıp buzdolabında muhafaza ederek tüketin.

Malzemeler

  • 1 kilogram mürdüm eriği
  • 350 gram toz şeker
  • 2 adet tarçın çubuğu
  • 8 adet kakule
  • 3 adet yıldız anason
  • 1 çeyrek limonun suyu

Benzer Tarifler