Tarif

Tencereyi ocağa koyup içine sütü dökün, 2 adet demlik poşet earl grey çayı atın ve sütü ısınmaya bırakın.

Vanilya çubuğunu bıçağın ucuyla uzunlamasına yarıp, bıçakla sıyırarak iç tomurcuk kısımlarını çıkartın ve sütün içine atın.

Süt ısınınca içine 2,5 su bardağı toz şekeri ekleyip, şeker sütün içinde eriyene dek hafifçe karıştırın.  Sütü kaynamaya bırakın.

Süt kaynadıktan sonra altını kısıp 2 dakika kadar daha bekletin ve çay poşetlerini sütün içinden çıkartın.

Sütün içine yıkanmamış pirinci ilave edip karıştırın. Kısık ateşte yavaş yavaş pirinçler şişinceye dek pişmeye bırakın. Pirinci yıkarsanız nişastası gideceği için sütlacın kıvamı yoğunlaşmayacaktır.

Sosu hazırlamak için orta boy bir tencereyi ocağa koyup içine ½ su bardağı esmer şeker ve çeyrek su bardağı toz şekeri ekleyip kısık ateşte karıştırarak şekerleri eritmeye başlayın.

Şekerler henüz tam olarak erimeden içine tereyağını ilave edip karıştırın, tereyağı eridiği zaman kremayı da ekleyip karıştırarak şekeri eritin. Sos pürüzsüz bir hal alıp, fokurdadığı zaman altını kapatabilirsiniz. Hazır olan sosu bir kaseye aktarın.

Pirinçler yumuşadığı ve süt pirincin nişastasıyla yoğun bir kıvam kazandığı zaman altını kapatın. Dibini tutmaması için karıştırın.

 

Sütlacın yarısını servis edeceğiniz kapların içine, diğer yarısını da fırına girebilecek servis kaplarına paylaştırın ve dışarıda oda sıcaklığına gelene dek ılınmaya bırakın. Oda sıcaklığına gelen sütlaçları buzdolabına koyup 1 - 1,5 saat kadar soğutun. Dilerseniz 1 gün de bekletebilirsiniz.

Soğuyan sütlaçları buzdolabından alıp normal kapta olanların üzerine hazırladığınız sosu paylaştırın. Tekrar dolaba koyup biraz daha soğutun.

Fırına dayanıklı kapta olan sütlaçların üzerine toz şeker serpip, pürmüz yardımıyla toz şekeri yakarak eritin.  Böylece sütlacın üzerinde fırın sütlaç yaparmış gibi bir kabuk oluşacaktır. Bu sütlaçları da kısa bir süre soğumaya bırakın.  

Soğuyan sütlaçları dolaptan alıp servis edin.  

Malzemeler

  • 1 litre süt
  • 2.5 su bardağı toz şeker
  • 2 adet poşet earl grey çay
  • 1 adet vanilya çubuğu
  • 0.8 su bardağı baldo pirinç

Sos için:

  • 0.5 su bardağı esmer şeker
  • 0.25 su bardağı toz şeker
  • 1.5 yemek kaşığı tereyağı
  • 0.5 su bardağı krema

Benzer Tarifler