Kuzu Füme

Kuzu Füme

Tarif

Aşçının notları

Fırın sıcaklıkları geleneksel fırınlar içindir; fanlı kullanıyorsanız, sıcaklığı 20˚C azaltın. | Avustralya yemek kaşığı ve bardak ölçüleri kullanıyoruz: 1 çay kaşığı 5 ml'ye eşittir; 1 yemek kaşığı 20 ml'ye eşittir; 1 fincan 250 ml'ye eşittir. | Tüm otlar tazedir (aksi belirtilmedikçe) ve bardaklar hafifçe doldurulmuştur. | Aksi belirtilmedikçe tüm sebzeler orta büyüklükte ve soyulmuştur. | Aksi belirtilmedikçe tüm yumurtalar 55-60 gr'dır.

Pişirme talimatları

Eti hazırlamak için kaburgayı ön kısımdan ayırın - ancak çok uğraşmayın. Fazla, büyük ve kalın yağ parçalarını kesin - ancak etin üzerinde yeterli bir yağ tabakası bırakın. Bunlar yavaşça aşağı doğru eriyerek eti nemli tutacaktır.

Etin her tarafını yabani kekik ve tuzla ovalayın.

Fırına dayanıklı büyük bir kabın içinde, omuz kabın tabanından yukarda kalacak şekilde tel bir rafa yerleştirin. Birden fazla omuz yapıyorsanız, etleri çadır şeklinde dikin, dumanın etrafında dolaşması ve temas etmesi için mümkün olduğunca fazla yüzey alanı sağlayın.

Buhar oluşturmak, ilk eriyen yağın yanmasını önlemek ve eti nemli tutmak için kabın dibine biraz su dökün.

Fırındaki ateşe birkaç taze kütük atın (Notlara bakın) - ateşin odunu tutuşturmasına izin verin (Attila, alevleri devam ettirmek için bir hava kompresörü kullanır).

Odun yanmaya başladığında, fırına dayanıklı kabı fırına koyun (Notlara bakın). Ardından fırın kapısını en az 2 saat veya isterseniz daha uzun süre tamamen kapatın. (Bu süre zarfında kapının kenarlarından duman sızdığını görürseniz, bu iyiye işarettir).

2 saat sonra etin güzel, koyu renk, gevrek bir derisi ve duman kokusu olması gerekir. Tavadaki lezzetli et suyunu tatmak iyi bir testtir - tadı tatlı, tuzlu ve dumanlı olmalıdır. Bu aşamada etin daha fazla renk değiştirmesini istemezsiniz, bu nedenle eti önce pişirme kağıdı ile, ardından folyo ile kaplayın. Pişirme kağıdı kullanmazsanız, tuz alüminyumla tepkimeye girecek ve kuzuyla temas ettiği yeri eriterek metalik bir tat verecektir. Kapağı kapalı bir fırında 3-4 saat daha pişirmeye devam etmek için yemeği tekrar fırına koyun.

Kürek kemiği temiz ve kolay bir şekilde ayrıldığında kuzunun hazır olduğunu bilirsiniz.

 

Notlar

  • Attila odun fırınında Avustralya okaliptüsü odunu kullanmayı tercih ediyor.
  • Fırının sıcak olması gerekiyor. Attila’nın restoranında fırın her gün kullanıldığı için sıcak kalır - fırının duvarları ısıyı yayar ve eşit bir sıcaklık sağlar. Odun fırınınız 2 saat önce hala sıcaksa, fırının bir tarafında küçük bir ateş yakın. Parlayan közler oluşturmak için alevlerin sönmesine izin verin. Eti çok çabuk kızartacağından, kuzuyu içine koyduğunuzda çok fazla alev olsun istemiyoruz. Isıyı yaklaşık 140–160 C'ye getirin.

Malzemeler

  • 1 x5–2 kg, parçalara ayrılmış kuzunun ön kısmı
  • 2½ çk yabani kekik
  • 1½ çk deniz tuzu

Benzer Tarifler