Limonlu Pavlova

Limonlu Pavlova

Tarif

Fırını önceden 180 derecede ısıtın ve fırın tepsisine yağlı kağıt serin.

Yumurta aklarını pürüzsüz tepeler oluşuna kadar çırpın, ardından karışım katı ve parlak hâle gelene kadar şekeri çırpın.

Mısır ununu bu karışımın üzerine serpin, ardından 1 limonun kabuğunu rendeleyin ve 2 çay kaşığı limon suyu ekleyin.  

Her şey iyice karışana kadar nazikçe katlayın. Yağlı kağıt serdiğiniz tepsinin üstüne 23 santimetre çapında kalın bir katman hâlinde yayın, kenarlarını ve üstünü bir bıçak ya da spatula yardımıyla düzeltin.

Tepsiyi fırına yerleştirin, ardından hemen sıcaklığı 150 dereceye düşürün ve 1 saat kadar pişirin.

Fırından alın ve soğumaya bırakın ama soğuk bir yerde bırakmayın çünkü gereğinden hızlı bir şekilde çöker. Mutfağınızın çok soğuk olduğunu düşünüyorsanız, pavlova’yı kapağı tamamen açık olacak şekilde fırında bırakın. Yemek için hazır olduğunuzda, pavlova’yı düz bir tabağa ya da tahtaya altı üste gelecek şekilde çevirin. Sofraya oturmadan önce tatlı zamanı gelene kadar beklemesine izin verin.

File bademleri kuru bir tavada orta ile yüksek ateş arası bir sıcaklıkta renk alana kadar kızartın. Tavayı düzenli aralıklarla sallayın ve bademlerin yanmasına izin vermeyin. Bu işlem bir dakika kadar bir süreden fazla sürmemeli. Hazır olduklarında soğuk bir tabağa alın, böylece pişmeye devam etmesinler.

Kremayı yoğunlaşana ve kabarana kadar çırpın ama yumuşak cazibesini kaybetmesin. Kısa bir süreliğine kenarda bekletin.

Limon kremasını kaseye koyun ve tahta kaşık veya spatula ile çok hafif çözülene kadar karıştırın. Hazır aldıysanız tadına bakın, çok tatlıysa biraz limon kabuğu ve limon suyu ekleyin.

Nazikçe bir spatula ile limon kremasını tabanın üzerine yayın. Şimdi de çırpılmış kremayı üstüne kondurun. File bademden hemen sonra kalan limonun rendelenmiş kabuğunu serpin. Tercihinize göre kabaca veya güzelce rendeleyebilirsiniz. Artık servis edebilirsiniz. 

 

ÖNCEDEN HAZIRLAMA VE SAKLAMA NOTU:

Yumurta beyazı karışımı bir gün öncesinden yapılabilir. İhtiyaç duyulana kadar hava almayan bir kapta saklayın. Krema, 3 gün öncesine kadar yapılabilir. İhtiyaç duyulana kadar üstü kapalı bir şekilde buzdolabında saklayın. Kullanmadan önce karıştırın. Bademler bir hafta öncesine kadar kızartılabilir. Soğuduklarında ihtiyaç duyulana kadar hava almayan bir kabın içinde oda sıcaklığında saklayın. Pavlova’yı servis etmeden bir saat öncesinde birleştirin. Arta kalanlar streç filmle gevşek bir şekilde sarılı hâlde, bir güne kadar buzdolabında bekletilebilir. 

Malzemeler

  • 6 adet yumurta akı
  • 375 gram ince toz şeker
  • 2 adet limon
  • 50 gram file badem
  • 2.5 çay kaşığı mısır unu
  • 300 mililitre yoğun krema
  • 325 gram Kavanozda limon kreması

Benzer Tarifler