Makaron

Makaron

Tarif

Fırını 170 derecede önceden ısıtın. Geniş bir tepsiye yağlı kağıt serin.

Pudra şekeri, çekilmiş badem ve yumurta beyazının 40 gramını büyük bir kasede karıştırıp harç hâline getirin.

Su ve ince toz şekeri bir tencereye koyup şeker eriyene kadar kısık ateşte ısıtın, sonra da altını açıp koyu bir şerbet kıvamına gelinceye kadar kaynatın. Ben derece kullanmıyorum ama sıcaklığın 115 dereceyi bulması lazım.

Yumurta beyazının kalanını küçük bir kasede, küçük tepecikler oluşana kadar çırpın, sonra da şerbeti içine dökün, bir yandan da karışım iyice koyulaşıp parlaklaşıncaya kadar çırpın. Renkli makaronlar için birkaç damla gıda boyası koyun. Bu beze karışımını badem harcına boca edin ve yeniden koyulaşıp parlaklaşıncaya kadar yavaş yavaş karıştırın.

Karışımı krema torbasına doldurun. Yağlı kağıt kaymasın diye her köşesine biraz sıkın. Torbayı tepsiye dikey tutup aralarında 2 santim mesafe olacak şekilde, 4 santimlik yuvarlaklar hâlinde sıkın, her sıkıştan sonra torbayı biraz daha büküp sıkıştırın. Yuvarlakların pürüzsüz olması için karışımın oldukça gevşek ve çözünmüş olması lazım. Her yuvarlakta, sıkmadan kaynaklanan küçük bir çıkıntı olacaktır, o yüzden bunları düzleştirmek için tepsiyi düz bir zemine 2-3 defa hafifçe vurun.

Bu aşamada dilerseniz Hindistan cevizi serpebilirsiniz. Kabuk bağlamaları için 30 dakika beklettikten sonra fırında 12-15 dakika, fırının kapağını hafif aralık bırakıp katılaşana kadar pişirin. Fırından çıkarın, yağlı kağıdı tepsiden alıp makaronları kağıtta soğumaya bırakın.

Soğuyunca makaronların arasını krem şantiyle doldurup üst üste koyun. Siz dayanıp da hepsini yemezseniz onlar da birkaç gün dayanabilirler.

Malzemeler

 

  • 125 gram pudra şekeri
  • 125 gram badem
  • 90 gram yumurta beyazı
  • 2 yemek kaşığı su
  • 150 mililitre krem şanti
  • 1 tutam toz küçük Hindistan cevizi
  • 110 gram ince toz şeker

Benzer Tarifler