Mandalinalı Dondurma

Mandalinalı Dondurma

Tarif

Bu tarife başlamadan önce paket kremaları 2 saat boyunca dondurucuya koyun, böylece dondurmanın kıvamını sağlamak daha kolay olacak. Dondurma daha da ilginç olacak çünkü onu mandalina kabuğu içinde servis edeceğiz... En azından dondurmanın bir kısmını! Bu yüzden mandalinaların kabuklarını soyarken etrafında bıçağı gezdirerek dikkatlice, elinizdeki yarılar sağlam kalacak şekilde, iki tatlı tabağı gibi kalacak şekilde soyun. Tüm mandalinalara aynı işlemi uygulayın ve dondurmayı servis edene kadar kabukları muhafaza edin.

Şekeri küçük bir tencereye alıp ocağa koyun ve mandalinaların suyunu tencereye sıkın, çekirdeklerin tencereye kaçmasını önlemek için süzün. Karıştırıp koyulaşana ve belli bir kıvama gelene kadar ocaktan almayın. Amaç bir tür mandalina konsantresi veya şurubu elde etmek. Şeker ve mandalina karışımı kaynamaya başladığında, ekşiliği biraz artırmak için bir portakalın kabuğunu ekleyin, karıştırın ve bir iki dakika daha ateşte bekletin. Şurup hazır olduğunda tamamen soğumaya bırakın. İsterseniz buzdolabına bile koyabilirsiniz çünkü dondurmanın tabanı olan kremaya eklemeden önce çok soğuk olmalı.

Şurup soğuduktan sonra dondurmayı hazırlamaya başlayabilirsiniz. Dondurmayı buzdolabından alın ve bir bıçak yardımıyla paketi kesin ve katı, donmuş dondurmayı çıkarın. Kremayı blendere koyun, beyaz Porto şarabı ve şurubu da ekleyerek iyice karıştırın. İşte, dondurmanız hazır! 2-3 saat boyunca dondurucuda bekletin ve servis zamanı geldiğinde tatlı kasesi olarak mandalina kabuklarını kullanın. çocuklar buna bayılacak ve yetişkinler de özgünlüğünü çok beğenecek. Deneyin!

Malzemeler

  • 4 adet mandalina
  • 1 adet portakalın kabuğu
  • 2 paket dondurulmuş krema
  • 1 bardak şeker
  • 2 çorba kaşığı beyaz Porto şarabı

Benzer Tarifler