Patlıcan & Siyah Nohutlu Orecchiette

Patlıcan & Siyah Nohutlu Orecchiette

Tarif

Küçük kulaklar’ makarnası

Bu küçük yaratıkları yapmak için birkaç teknik var. En sevdiğim makarna şekillerinden biri ama ustalaşması garip bir şekilde zor. Bunun sizi caydırmasını istemem - İtalya'da hem 5 yaşındakilerin hem de 100 yaşındakilerin kolaylıkla üstesinden geldiğini gördüm! Duruma dingin bir zihinle yaklaşın ve söz veriyorum, ritmi kolaylıkla yakalayacaksınız.

Nohutları bir gece önceden ıslatın, süzün ve paket üzerindeki talimatlara göre yumuşayana kadar pişirin.

Orecchiette için: unu temiz bir yüzeye koyun ve ortasına bir kuyu açın. 200 ml ılık suyu azar azar ilave edin. Unu hamur elde edene kadar bir çatalın yardımıyla dışarıdan içeri doğru alın. Unlu bir yüzeyde hızlı ve yavaş yoğurma arasında geçiş yaparak 10 dakika veya pürüzsüz ve sert olana kadar yoğurun. Hamuru dörde bölün, böylece her seferinde bir parçayla çalışabilirsiniz. Çalışırken kurumasını önlemek için geri kalanını temiz nemli bir mutfak havlusuyla örtün. İlk hamur parçasını yaklaşık 1 cm çapında uzun bir sosis şeklinde yuvarlayın, ardından 1 cm'lik parçalar halinde kesin. Çalışma yüzeyinin iyice un ile kaplı olduğundan emin olun.

Şimdi, birinci yöntem: sizden en uzaktaki kenardan başlayarak, kör bir yemek bıçağını bir parça hamur üzerinde kendinize doğru sürükleyin, böylece bıçağın üzerinden kıvrılmasını sağlayın. Hamuru yavaşça bıçaktan çekin, baş parmağınızı içeri itin ve ters çevirin. Tekrar edin, bir süre sonra yapabilmeye başlayacaksınız. İkinci yöntem için, başparmağınızı bir parçanın ortasına sokun (daha titiz olmak istiyorsanız önce bir top haline getirin), yuvarlak bir disk oluşturmak için başparmağınızı döndürün ardından diski kaldırıp başparmağınız ve işaret parmağınızın arasında tutun ve işaret parmağınızın üzerine doğru hafifçe çekin. Bu şekilde de etkili bir küçük kulak yapmış olacaksınız. Hazırladığınız parçaları unlanmış bir tepsiye aktarın.

Hangi yöntemi seçerseniz seçin, kalan hamur ile tekrarlayın. Tüm küçük kulaklarınız bitene kadar şekillendirin ve mükemmelleştirin.

Sos için patlıcanı ve kabağı temizleyin ve 2 cm'lik küpler halinde doğrayın. Ardından soğanı soyun ve ince ince doğrayın. Sebzeleri orta-yüksek ateşte büyük bir tavada zeytinyağı ile 15 dakika veya yumuşayıncaya kadar ara sıra karıştırarak pişirin.

Nohutları süzün, pişirme suyunu ayırın. Nohutları 1/2 limon suyuyla sebze tavasına ekleyin ve  karıştırın. Pişirme suyundan bolca ekleyerek sulandırın. Kısık ateşte 8 dakika daha pişirin, ardından tadına bakın ve deniz tuzu ve karabiberle damak zevkinize göre çeşnilendirin.

Bu sırada taze orecchiette makarnanızı kaynar tuzlu suda 4 dakika pişirin (veya 300 gr kuru orecchiete’yi paketteki tarife göre pişirin). Makarnayı sosun içine alın ve birlikte karıştırın. Gerekirse makarna pişirme suyuyla sulandırın.

KALORİ

YAĞ

DOYMUŞ YAĞ

PROTEİN

KARBONHİDRAT

ŞEKER

TUZ

LİF

445kcal

7.3g

0.9g

19.2g

80.7g

8.6g

0.1g

9g

 

Malzemeler

  • 150 gr kuru siyah veya normal nohut
  • 1 patlıcan
  • 1 kabak
  • 1 soğan
  • 1 yemek kaşığı zeytinyağı
  • ½ limon

ORECCHIETTE

  • 400 gr durum buğdayı unu veya ince irmik unu, ek olarak serpmek için

Benzer Tarifler