Pizza Hamuru

Pizza Hamuru

Tarif

Unu/Unları eleyin ve temiz bir çalışma yüzeyine tuzlayıp serin ve ortasında bir boşluk açın. Bir kapta maya, şeker ve zeytinyağını suyla karıştırın ve birkaç dakika beklettikten sonra unda açtığınız boşluğa dökün. Bir çatalla unu içine alın, yavaşça kenarlarını oluşturarak, sıvıya karıştırın. Unu daha büyük tutamlar hâlinde alarak, karıştırmaya devam edin ve kıvama geldiğinde temiz, unlu ellerinizle unun geri kalanını karıştırın. Pürüzsüz, gevşek bir hamurunuz olana dek yoğurun.

Hamur topağını, unladığınız geniş bir kaba yerleştirin ve üstüne de un serpin. Kabın üstünü nemli bir bezle kapatın ve sıcak bir odada, hamur iki katı büyüklüğe gelene kadar 1 saat civarı bekletin.

Şimdi hamuru unlanmış bir yüzeye alın ve ellerinizle havasını almak için biraz yoğurun – buna unu şaşırtmak denir. Hemen de kullanabilirsiniz, streç filme sarıp ihtiyacınız olana kadar buzdolabında (veya dondurucuda) da bekletebilirsiniz. Hemen kullanacaksanız hamuru küçük küçük toplar hâlinde, ne kadar pizza yapmak istiyorsanız o kadar parçaya bölün – bu miktarda hamur, 6-8 orta boy pizza yapmaya yeter.

Zaman açısından pizzaları pişirmeden 15-20 dakika öncesinden açmak iyi bir fikir. Onları açıp birkaç saat boyunca bekletmeyin – gerçi önceden çalışmaya başladıysanız hamuru streç film içinde buzdolabında bekletmek daha iyidir. Fakat misafirler geldiğinde, işlerden biri bitmiş olsun diyor ve onları açmak istiyorsanız, hamurları yaklaşık 0,5 santimetre kalınlığında halkalar şeklinde açın ve zeytinyağıyla yağlayıp unladığınız daha büyükçe alüminyum folyolara yerleştirin. Sonra pizzaları istifleyebilir, streç filmle sarıp dolaba atabilirsiniz.

Malzemeler

  • 1 kilogram sert beyaz ekmek unu
  • 1 yemek kaşığı ince deniz tuzu
  • 2 paket kuru maya
  • 1 yemek kaşığı altın renkli ince toz şeker
  • 4 yemek kaşığı natürel sızma zeytinyağı
  • 650 mililitre ılık su

Benzer Tarifler