Tom Aikens ile İstanbul'un En İyileri

Tom Aikens ile İstanbul'un En İyileri

TV'de sonraki yayınlar

 1. Çarşamba 20 Ekim saat 00:45

  Miras (B05)

 2. Çarşamba 20 Ekim saat 08:10

  Miras (B05)

 3. Çarşamba 20 Ekim saat 16:00

  Miras (B05)

Program Hakkında

İngiliz şef Tom Aikens’ın İstanbul’daki mutfak maceralarını anlatan Tom Aikens ile İstanbul’un En İyileri’nde, Tom’un İstanbul’da bir restoran açtıktan sonra en iyi malzemelerle bu şehrin kültürel tarifini öğrenmek için çıktığı yolculuğu izliyoruz.
Yolculuğu boyunca Tom’a İstanbullu kişiler de eşlik ediyor ve Tom sahip olduğu bütün bilgileri ve ilhamı kullanarak kendi İstanbul reçetelerini çıkartmak için mutfağa gidiyor.

Bölümler

Sezon 1
 • 1

  Toprak

  +

  Tom İstanbul'daki yemek kültürünü keşfetmek için keyifli bir yolculuğa çıkıyor. Başlangıç noktası ise toprak. Büryan kebabının sıra dışı hazırlanma yöntemini inceleyen Tom, ardından Komşuköy'e yolculuk ederek taze malzemelerin peşine düşecek. Mısır çarşısının büyülü dünyasını keşfettikten sonra ise kokteyl duayeni Alex ile lezzetli içecekler hazırlayacaklar. Son olarak mutfağına dönen Tom, gezisinden aldığı ilhamla enfes bir kuzu yemeği pişirecek.

 • 2

  Kimya

  +

  Tom en basit malzemeleri lezzetli yemeklere dönüştüren Türk mutfağındaki sihirli kimyanın peşine düşecek. Balat'ta yoğurt mayalanmasını keşfedip ardından mantı yapımını öğrenerek bu deneyimden aldığı ilhamla Tom kendi mantısını yaratacak. Daha sonra, Beyoğlu'nda balık pazarını ziyaret edip turşuların tadına bakacak. Balat'a geri dönen Tom, Ezel Akay eşliğinde rakı-meze kültürünü keşfedecek ve mutfağına dönünce kendi mezesini yaratacak.

 • 3

  Su

  +

  Bu bölümde Tom, yemeği hazırlamamızı sağlayan malzemelerin özü, suyun peşine düşecek. Gazeteci-yazar Defne Koryürek ile Boğaz'ı gezdikten sonra İstanbul'a özgü deniz ürünlerinin tadına bakacak. Aldığı ilhamla barbunya pişiren Tom ardından balık pazarına gidecek ve sakatat kültürünü keşfedecek. Son olarak Boğaz'a geri dönen Tom balık tutmayı deneyecek ve ardından mutfağına döndüğünde enfes bir kalkan balığı hazırlayacak.

 • 4

  Ateş

  +

  Bu bölümde Tom İstanbul'da yemeğin ateşle ilişkisini araştıracak. Ocakbaşı ve kebap hazırlama yöntemlerini inceledikten sonra közde bıldırcın hazırlayacak. Yasemin Allen eşliğinde çay ve simidin keyfi yaptıktan sonra ise nefis bir kuzu yemeği tadan Tom, Kazandibi tatlısının tavuk ile hazırlandığını görünce şaşıracak. Son olarak İstanbul'daki mutfağına dönüp lahmacuna kendi yorumunu katacak.

 • 5

  Miras

  +

  Tom bu bölümde Türk yemek kültürünün İstanbul'daki mirasının peşine düşecek. Rumelihisarı'nda Maksut Aşkar ile buluşan Tom, kahvaltı kültürünü keşfedecek ve kendi menemenini hazırlayacak. Geleneksel bir şekerci dükkanını ziyaret eden Tom daha sonra Serdar Gülgün eşliğinde Türk Kahvesi ve Lokum'un tarihini inceleyecek. Sultanlara layık bir yemekle Osmanlı Mutfağını keşfeden Tom, mutfağına dönerek aldığı ilhamla kendi yemeğini hazırlayacak.

  Gelecek Program
  Çarşamba 20 Ekim saat 00:45
  24Kitchen'da
  Gelecek Program
  Çarşamba 20 Ekim saat 08:10
  24Kitchen'da
 • 6

  Gelecek

  +

  Tom bu bölümde Türk yemek kültürünün geleceğinin peşine düşecek. Ünlü şef Mehmet Gürs eşliğinde, Tom Türk Mutfağının fütüristtik yönlerini keşfedecek. Daha sonra, Türk kahvesine yeni bir boyut getirmeye çalışacaklar. Bu keyifli deneyimin ardından Tom Türk kahveli bir tatlı hazırlayacak. Son olarak mutfağına dönen Tom aldığı ilhamla kendi yemeğini hazırlayacak.

  Gelecek Program
  Pazar 24 Ekim saat 11:50
  24Kitchen'da
  Gelecek Program
  Pazar 24 Ekim saat 22:35
  24Kitchen'da

Tarifler